Capitals Of Fashion (Modanın Başkentleri)


“Capitals of the Fashion” paper handkerchief series, Design: Burçe Bekrek

Kağıt mendiller, kağıt havlular hayatımızın vazgeçilmez parçaları..Hergün yanımızdan ayırmadığımız bu eşyaları renklendiren güzel bir proje ve üç senedir Papia Kadını ile özleştirdiği “Modanın Başkentleri” koleksiyonuyla da konuşulan Türk tasarımcı Burçe Bekrek.. Bu özel tasarımlarını koleksiyonlarının stilinde illüstre eden tasarımcı, ortaya kadınların çantalarından çıkarmak istemeyecekleri birbirinden özgün mendil paketleri çıkardı.

Paper handkerchiefs, paper towels are indispensable parts of our lives.. We don’t separete from these materials every day.. Here, A beautiful project that colors these items.. Turkish designer Burçe Bekrek, who is also spoken with the collection of “Capitals Of Fashion”  for Papia brand.. Illustrating these special designs in the style of their collections, the designer was designed unique handkerchief packages that women would not want to remove from their bags..

Papia’nın “Değişim Hareketi” kampanyasına entegre olarak değişime gün içinde en çok kullanılan nesnelerle başlayan Bekrek, her yaprağında renkli, keyifli bir deneyime davet eden bir havlu koleksiyonuyla kadınların karşısında.. Öncelikle İstanbul, Paris, Milano ve New York olmak üzere 4 moda şehrini, Modanın Başkentleri Havlu Serisi yansıtan tasarımcı, Papia kadınını anlattı.. Papia kadını da tıpkı Burçe Bekrek kadını gibi klişelerden uzak, çağdaş, zeki, kendine güvenen ve değişime açık, sofistike ve güçlü bir kadın.. Bu seride Burçe Bekrek Papia kadınının eğlenceli, havalı tarafının altını çizdi..

Being integrated with Papia’s “Movement for Change” campaign and starting with the most used objects during the day, Bekrek faces women with a collection of towels that invite a colorful, enjoyable experiment on each leaf.. First of all, the designer, who reflects 4 fashion cities like Istanbul, Paris, Milano and New York, with “Capital of Fashion” Towel Series told about women of papia.. Woman of Papia is a woman who is away from the stereotypes like the Burçe Bekrek women, contemporary, intelligent, confident and changeable, sophisticated and powerful.. In this series, Burçe Bekrek underlies the funny, cool look of the Papia woman..

“Capitals of the Fashion” paper towel series, Design: Burçe Bekrek

Turkish fashion designer, Burçe BEKREK

Türk modacılar arasında emin adımlarla ilerleyen Burçe Bekrek, 21-24 Mart tarihlerinde İstanbul Fashion Week’te 2017/18 Sonbahar-Kış Koleksiyonu‘ nu görücüye çıkardı..

Burçe Bekrek, who is proceeding with confident steps among the Turkish fashionists, made a spectacle for the 2017/18 Autumn-Winter Collection at Istanbul Fashion Week on 21-24 March ..

 Şimdi, bu koleksiyona bir göz atalım..

Let’s take a look at this Collection..

🙂

…Sevgilerimle… With Love…

…2017/18 Autumn-Winter Collection, Designer;Burçe Bekrek…

Kaynaklar/Resources

About adhandmade

I'm in love with handmade, handicrafts .. Especially sewing and knitting .. Also fashion and styling .. My motto is "Elegance is the only beauty that never fades".....Audrey Hepburn....
Bu yazı Fashion içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

14 Responses to Capitals Of Fashion (Modanın Başkentleri)

 1. Sketchuniverse dedi ki:

  Reblogged this on sketchuniverse and commented:
  HELLO BEAUTIES! EIGHT WONDERFUL SKETCHES ON THE PACKAGES OF POCKET TISSUES AND A LOT OF FASHION. HAPPY TUESDAY!

  Liked by 1 kişi

 2. Awesome content…i truely appreciate💕
  Check out my blogs. These are all about the cost effective fashion and beauty tips. Hope you like it 😊

  Liked by 1 kişi

 3. Very nice ideas of dress. Kiss kiss dear

  Liked by 1 kişi

 4. Funda dedi ki:

  Dear AD, I like so much papia’s new desing. My popular handkerchiefs will be PAPIA……

  I love it….Best regards, Funda.

  Liked by 1 kişi

 5. Demet dedi ki:

  Türk tasarımcıları çok daha ilerlere gidecek.
  Buna Eminim. Çünkü sizin gibi çağdaş değerli güçlü kaliteli bayan tasarımcılar çok kaliteli eserler ortaya çıkarmaya başladınız.
  Yeterki sizin gibi tasarımcılar kendinize olan ozguveninizi hep canlı tutun.

  Sevgilerimle 😑😊😊💕💕🌷🌷🌷⚘⚘

  Liked by 1 kişi

 6. kethuprofumo dedi ki:

  Wonderful defile! Could you publish some more Turkish designers?

  Liked by 1 kişi

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.