Altıgen Motif & Kadife Yün


Hexagon Motif & Chenilla Yarn

Yeni yılda kırmızı el örgüsü bir hırka ile başlangıç yapıyoruz. Aşkı temsil eden kırmızı, inanışa göre şans getirdiği ifade edilir. Yılbaşlarının vazgeçilmez rengidir. Yüzyıllardır bu gösterişli renk uğur getirmesi için kullanılır.

We are starting the new year with a red hand-knitted cardigan. Red, which represents love, is believed to bring luck. It is the indispensable color of Christmas. For centuries, this flamboyant color has been used to bring good luck.

Böyle bir hırka için istediğiniz model altıgen motif, tığ, düz ve karışık renkli kadife yün kombini, sonrası maharetli eller. 🙂

For such a cardigan, the model you want is hexagonal motif, crochet needle, plain and mixed color chenille yarn combination, then skillful hands. 🙂

Knitting Cardigan Schema

Boyunu ayarlamak size kalmış, ister uzun ister kısa. Uzun olarak örüldüğünde de çok güzel olacaktır.

It is up to you to adjust the height whether it is long or short. It will also be very beautiful when knitted long.

Geçmişin izlerinde dolaşırken, insanoğlunun daha çok hiç acımadan her güzelliği yok etme eğiliminde olmasına karşın aklıma şu sözler geldi:

“….Oysa kent geçmişini dile vurmaz. Çizik, çentik, oyma ve kakmalarında zamanın izini taşıyan her parçasına, sokak köşelerine, pencere parmaklıklarına, merdiven trabzanlarına, paratoner antenlerine, bayrak direklerine yazılı geçmişini, bir elin çizgileri gibi barındırır içinde.”……. Italo Calvino, Görünmez Kentler.

While walking in the traces of the past, the following words came to my mind, although human beings tend to destroy all beauty without mercy:

“….However, the city does not speak about its past. It contains its past, which is written on every part of it, street corners, window rails, stair rails, lightning rod antennas, flagpoles, like the lines of a hand, which bears the trace of time in its scratches, nicks, carvings and inlays….. Italo Calvino, Invisible Cities.

…Sevgilerimle….With love…

Photos Shooting: Dokas

Knitting:  AD (adhandmade)

Thermal Pantyhose:  Penti

Sunglasses: Mango

Nubuck, Over-The-Knee Boots: Bambi

About adhandmade

I'm in love with handmade, handicrafts .. Especially sewing and knitting .. Also fashion and styling .. My motto is "Elegance is the only beauty that never fades".....Audrey Hepburn....
Bu yazı Örgü (Knitting), DIY içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

13 Responses to Altıgen Motif & Kadife Yün

 1. Arohii dedi ki:

  You look so beautiful. Lovely bright cardigan. And i agree, human destroy beautiful mercilessly.

  Liked by 1 kişi

 2. kethuprofumo dedi ki:

  💖💖💖👍👍👍☕🍰 Wonderful work! My congratulations! I shall keep in mind this idea & will try something similar as soon as I have finished trousers I’m knitting. 🙂

  Liked by 1 kişi

 3. Priti dedi ki:

  Beautiful red cardigan! Well shared thanks 👍

  Liked by 1 kişi

 4. Funda dedi ki:

  ….Beatifull….

  Liked by 1 kişi

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.