Nostalgia For Lovers Of Sewing (Dikiş Severler İçin Nostalji)


..Betty Hutton’ın Oynadığı 40’lı Yıllardan Bir Müzikalin Açılış Sahnesi..

..Opening Scene From A 40s Musical Starring Betty Hutton..

The Words Of A Song.

Ohhh the sewing machine, the sewing machine
A girl’s best friend
If I didn’t have my sewing machine
I’d a come to no good end
But a bobbin a bobbin and peddle a peddle
And wheel the wheel by day
So by night I feel so weary that I never get out to play

Ohhh the sewing machine, the sewing machine
A friend in need
If I didn’t having my sewing machine
A wicked life I’d lead
But a bobbin a bobbin and peddle a peddle
And dream about romance
So by night I feel so weary that I never get out to dance

Ohhh the sewing machine, the sewing machine
Me pride and joy
If I didn’t having me sewing machine
I’d a married James McCoy
But a bobbin a bobbin and peddle a peddle
And that’s the end of Jim
‘Cause by night I get so weary I don’t even look good to him

Sanırım bu şarkı bu müzikal filmi bile gölgede bırakmış..Müzikalin tamamını merak edenler aşağıdaki linki tıklayabilirler:

Perils Of Pauline (1947):  The real life story of actress Pearl White during her rise to fame in silent serials. Stars Betty Hutton,John Lund,Billy DeWolfe..

I think, That song left the musical movie in the shadow that year .. Those who are interested in the complete of this musical movie can click on the link above..

🙂 🙂

1948′ lerde The Simplicity Pattern Company Tarafından Hazırlanmış  Eğitim Videosu

Education Video Prepared by The Simplicity Pattern Company in 1948

“Home-sewed clothes as high fashion.”

The Simplicity Pattern Company, “Basit Patronlar”, “Çok kolay”, “Yeni Görünüm” gibi markalar altında dikiş patron kılavuzlarının üreticisidir.. Şu anda Wrights’ a ait olan şirket 1927′ de New York Şehrinde kurulmuştur.. Simplicity bu kılavuzlar sayasinde Büyük Depresyon döneminde evde kullanıcılarına güvenilir tarzda moda kıyafetler yaratmalarına olanak sağladı.. Giysi patronlar 1931’den beri Niles, Michigan’da üretildi, ancak ürünler Kanada, İngiltere ve Avustralya’da dağıtıldı ve satıldı.. Bazı pazarlarda Patronlar Burda tarafından satıldı bazı pazarlarda ise  Meksika ve Güney Afrika’daki gibi üçüncü taraf distribütörler tarafından satıldı.. Şirket aynı zamanda unvanını dikiş makineleri, bebek evi kitleri ve dikiş malzemeleri gibi tekstil dışındaki malzemelerin üretimine vermiştir.. Her Simplicity Patronları, kıyafetlerin kesilmesi, dikilmesi ve birleştirilmesi için adım adım açıklamalara sahiptir..  Moda tasarımcısı kıyafetlerine benzemeyi amaçlıyan Simplicity, şu anda 1.600’den fazla patron üretiyor.. Simplicity kalıpları, çoğu evde  dikiş kalıpları gibi, sayılar ve talimatlar içeren yazılı kağıttan oluşur. Bu kağıt dikilecek kumaş üzerine sabitlenir.. Daha sonra hobi uzmanı, bitmiş giysileri oluşturmak için basılı çizgiler boyunca keser ve dikiş yapar.. Romancı ve kısa öykü yazarı Eudora Welty, kısa öykülerinde Simplicity Patronlarını kullandığını, tekrar kullanabildiği kağıtlara paragraflarını işaretlediğini  ve bu kağıtları değiştirerek paragrafları en iyi şekilde yeniden düzenlediğini iddia etmiş..

Geçmiş: James J.Shapiro (1909-1985), The Simplicity Pattern Company‘ nin kurucusu ve ilk başkanıydı.. Onun babası, Joseph M. Shapiro (1888 Russia-1968 California), bir dergide reklam satıcısıydı ve 1927′ de firma kurma fikrini faaliyete geçirdi.. Zamanında, kıdemli Mr. Shapiro’nun New York’ da çalıştığı işler; evde dikiş pazarına yönelik hazır elbise patronları hazırlamak ve diğer kadın magazin dergileri, uzun bir süredir unutulmuş bir  yayın Fashionable Dress..

The Simplicity Pattern Company is a manufacturer of sewing pattern guides, under the “Simplicity Pattern,” “It’s So Easy” and “New Look” brands.. The company, now owned by Wrights, began in 1927 in New York City.. During the Great Depression, Simplicity allowed home seamstresses to create fashionable clothing in a reliable manner.. The patterns have been manufactured in Niles, Michigan since 1931, but the products are distributed and sold in Canada, England, and Australia. In some markets, the patterns are sold by Burda, and they are sold by third party distributors in Mexico and South Africa.. The company licenses its name to the manufacture of non-textile materials such as sewing machines, doll house kits, and sewing supplies.. Each Simplicity pattern has step-by-step instructions for the cutting, stitching, and assembling of clothes.. Simplicity aims to emulate fashion designer clothing, and the company currently produces over 1,600 patterns.. Simplicity Patterns, like most home sewing patterns, consist of tissue paper with numbers and instructions written on it.. This paper is pinned on the fabric to be sewn. The hobbyist then stitches and cuts along the printed lines to create the finished clothing.. Novelist and short story author Eudora Welty claimed that she used Simplicity Patterns for her short stories, that she would re-use the paper and pin her paragraphs to the paper and rearrange passages for greatest effect..

History: James J. Shapiro (1909–1985) was the founder and first president of the Simplicity Pattern Company.. His father, Joseph M.Shapiro (1888 Russia—1968 California), a magazine ad salesman, developed the idea to launch the firm in 1927.. At the time, producing dress patterns for the home sewing market was the exclusive province of McCall’s and other women’s magazines, including one long-forgotten publication, Fashionable Dress, that the elder Mr. Shapiro worked for in New York.. Some of the licensed brands that Simplicity Patterns carry are: Cynthia Rowley, Project Runway, SUEDEsays™ – (Suede from Season 5 of Project Runway) & SUEDEsays™ Studio by New Look, Khaliah Ali – Muhammad Ali’s daughter…

.. Sevgilerimle..With love..

Kaynak / Resource

Simplicity

About adhandmade

I'm in love with handmade, handicrafts .. Especially sewing and knitting .. Also fashion and styling .. My motto is "Elegance is the only beauty that never fades".....Audrey Hepburn....
Bu yazı Dikiş (Sewing) içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

18 Responses to Nostalgia For Lovers Of Sewing (Dikiş Severler İçin Nostalji)

 1. Jonathan Caswell dedi ki:

  Reblogged this on By the Mighty Mumford and commented:
  SEWING WHILE WE SING…MAKING ANYTHING…MAKING CLOTHES FROM HEAD TO TOES IS HOW WE SEW AND SWING! 😀

  Liked by 1 kişi

 2. Anita dedi ki:

  Have a very nice week dear
  Kisses

  Liked by 1 kişi

 3. Good morning dear. Very nice the dress of picture… i like for summer ^.*

  Liked by 1 kişi

 4. niasunset dedi ki:

  Gerçekten çok güzel nostaljik bir keyif oldu bu, bir an için anneannemin dikiş odasına ışınlandım sanki. Ayaklı singer dikiş makinasını nasıl da izlerdim. Teşekkür ederim, güzel bir gün dierim, sevgiler, nia

  Liked by 1 kişi

 5. Anita dedi ki:

  Wonderful sharing, I enjoy nostalgy
  Have a very nice week dear
  Kisses

  Liked by 1 kişi

 6. Demet dedi ki:

  Nostalji ve müzikal wonderfull

  Sevilerimle😊😊😊

  Liked by 2 people

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.