Monochrome Fashion


Monochrome; resim, çizim, tasarım ve fotoğrafların tek renkten oluştuğunu ifade eden bir sözcük, kökü eski Yunancaya dayanmakta.. Sadece gri tonlardan oluşan bir cisim veya resim de monochromatic, gri tonlamalı ya da siyah beyaz olarak adlandırılabilir..

Monochrome; bazen gün gelir tavan yapar, gün gelir arka sıralara düşer ama aslında tüm sanat dallarında da her daim yer bulur kendine.. Eskiden fotoğraf makinelerimiz, televizyonlarımız siyah beyazdı fazla farkında değildik olağandı sanki, sonra renklendik siyah beyaz biraz gözümüzden düştü her nedense.. Sonra nostalji dedik, vintage dedik yine bir hatırladık hatta yeniden bulmuş gibi bir önemsedik..

Belki de güzellikleri çoğaltacağımız yerde dünyamızı yaşanmaz hale getirirken acıyı, hüznü aynı zamanda güzellikleri de en iyi ve estetik biçimde ifade eden siyaha ve beyaza yöneldik, adına da eskiye özlem dedik sanki..

Ama o hiç bir zaman o mağrur, biraz gizemli, kendinden emin halinden hiç bir şey kaybetmeden bizim onu hatırlayacağımızı bilir gibiydi..

Siyah; acıya, hüzne, ölüm ve mateme, kasvete, karamsarlığa, ciddiyete, protokole, asalete damgasını vurmuş, çirkinlikleri örten bir renk..

Beyaz; saflık, masumiyet, düğün, neşe, dinginlik, aydınlık, temizlik, umut, ışık, gelecek ifade eden, çirkinlikleri ise olduğu gibi gün yüzüne çıkaran bir renk…

İki zıt kutup, sanki asla yan yana gelemeyecek gibi ama birleşmelerinden ortaya çıkan uyum hiç göz ardı edilemeyecek bir şekilde baş döndürücü..

Kullanması çok kolaymış gibi görünen, tüm kusurları kapatırmış sanılan ama aslında bütün gerçekliği en çarpıcı şekliyle ortaya koyan en zor iki renk yada monochrome olarak ifade şekli..

Sizce de öyle değil midir bazen bakarsınız bir monochrome fotoğraf en güzel renkli fotoğraftan da çarpıcı ve duyguları daha net aktarır bizlere..

bymecurobcotto-Monochrome

by Mercurob Cotto

Bu nedenledir ki monochrome moda dünyasında da her zaman vazgeçilmezdir.. Bazen çılgınlık halinde tavan yapar, bazen biraz durulur ama zaman zaman moda designer’ larının tasarımlarıyla hep bir yer bulur kendine..

Monochrome Fashion için baştan aşağı tek renk yani monochrome kombinler oluşturmak gerekli.. Alakasız renkleri kombinlemek yerine, tek bir renk seçip bütün parçaları o renkte tamamlamak bu trendin olmazsa olmazı.. Seçtiğiniz tek parça bile başka renk olursa monochrome modası için  yanlış kombin yaptınız demektir.. Tepeden tırnağa aynı renk giyinmek, silueti daha ince ve uzun gösterir ve klasik sade bir görünüm yaratır… Klasik görünümden kurtulmak içinse aynı rengin farklı tonlarını kullanabilirsiniz..

Monochrome stilde her döneme uyum sağlamasıyla en çok siyah ve beyaz renk başı çekmekte.. Podyumlarda da ünlü tasarımcılar siyah ve beyaza daha çok yer vermekte.. Bazı modacılar Diane Von Furstenberg gibi tasarımlarında baskıları, grafik desenleri, soyut tasarımları cesurca kullanırken bazı tasarımcılar ise Alexander Wang, Victoria Beckham gibi tasarımlarını daha basit tutarak siyah ve beyazı tercih etti..

2012 yaz sezonundan itibaren neon ve pastel tonlarındaki renkleri birbirleriyle alakasız renklerle kombinlemek modaydı.. 2013 ve 2014  sezonunda bu  Color Block yani renk bloğu modasını geride bırakıp monochrome modasına  merhaba dedik.. Bu moda 2015-2016 sezonunda da devam edecek gibi..

Daha renklere yeni alışmışken monochrome stile geçmek işte modanın ne kadar hızlı değiştiğinin de bir göstergesi.. Hatta bazen sokaktaki, mağazalarda ki değişim bile podyumlarda ki bu hıza yetişemiyor..

Tek renk giyinmek monochrome için önemli bir zorunluluk ama takıları aynı renk seçmek zorunda değilsiniz.. Takılarınızı  metalik, lame veya dore tonlarında seçebilirsiniz. Bu sayede tek renk kombininizi, seçtiğiniz metalik tonlardaki takılar  daha çok göstereceklerdir.

Monochrome trend tasarımlarda çok çeşitli şeritler, çizgiler, baskılar, noktalar, grafik desenler kullanıldığından kullanımı çok yönlüdür ve değişik bir çok şekilde kombinlenebilir..

Monochrome kombinleri ile girdiğiniz her ortamda sade görünümünüze rağmen oldukça dikkat çekebilirsiniz..

Aslında siyah, beyaz yada tek renk hayatımızın her alanında mutlaka bir yerlerinde hep varlığını sürdürecek moda olsun yada olmasın..

Monochrome fashion yada monochrome sanat adı ne olursa olsun hep  kasvetten, acıdan, şiddetten uzak güzellikler ve  zarafetle yan yana olması dileğimle..

Sevgilerimle…

Kenzomonochrom1

About adhandmade

I'm in love with handmade, handicrafts .. Especially sewing and knitting .. Also fashion and styling .. My motto is "Elegance is the only beauty that never fades".....Audrey Hepburn....
Bu yazı Fashion, Trends içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Monochrome Fashion

  1. nur dedi ki:

    Forever White and Black………with love…….

    Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.