Applique Flowers Dancing With Lines


..Çizgilerle Dans Eden Aplike Çiçekler..

“Zevk tüm güzelliklerin sırrıdır.. Zevkten yoksun bir güzellik yoktur.”… Christian Dior…

“Zest is the secret of all beauty.. There is no beauty that is without zest.”… Christian Dior…

Bir modeli tasarlarken hayallerimiz önce kağıtlarda can buluyor.. Sonra ise çizimlerimize uygun kumaş ve aksesuar olarak kullanacağımız materyallerin seçimine sıra geliyor.. İşte bu aşama da hayallerinize uygun kumaşı dokutma imkanınız yoksa kumaş mağazalarında en uygun kumaşı bulmaya çalışmak en zoru.. Bu nedenle istediğim kumaşı bulana kadar çizdiğim modellerin hayata geçmesi bazen bir-iki yıl yada daha fazla bekliyebiliyor, başka şekilde içime sinmediğinden.. Önce kumaşı alıp, kumaşa göre tasarım yapıyorsanız bu süreç daha kolay tamamlanıyor..

When designing a model our dreams come to life on paper first.. Then it comes to the selection of the materials we will use as appropriate fabric and accessories for our drawings.. At this stage, if you do not have produce possibility the suitable fabric for your dreams, it is the most difficult to find the most suitable fabric at the fabric stores.. For this reason, my models to occur takes time until find the suitable fabric, some times one or two year.. I do not like to do it any other way.. This process is easier if you first take the fabric and design it according to the fabric..

Şanslı günümde olmalıydım ki bu kumaşa denk geldim.. Açıkçası bende çizdiğim bu modelle bu kadar bire bir örtüşecek bir kumaş bulabileceğimi ummuyordum.. Kumaş tam istediğim gibi hem esnek triko, hem de  siyah, beyaz ve gümüş-simli çizgilere sahip.. Bütün doneleri sağladığımızda zevkle çalışılacak bir proje ve sonuç olarakta güzel bir ürün elde etmememiz için bir neden yok..

I think, I should have been in a lucky day , that I came across this fabric.. Obviously, I did not expect that I could find a fabric that overlap so much with this model.. It must be a chance,  as the fabric is exactly I want, has both elastic tricot as well as black, white and silver-silvery lines.. There is no reason for us to get a good product as a result of a project that we will work with pleasure when all the supplies are provided..

……..Front & Back View, Patterns by adhandmade…….. If you want to buy, Patterns Price: $12….

Eteklerinde asimetrik kesime sahip bu tunikte kumaş çizgilerinin de bunu takip edebilmesi için kumaş kesimi verevden yapıldı.. Aplike çiçeklerde ise yapraklar için siyah şifon, saplarda keçe kumaş, metal yaprak ve inci boncuklar ve de zincirler kullandım..

This tunic with asymmetrical cut in its skirts, the fabric was cut as diagonal (bias) that the fabric’s stripes follow it.. In appliqué flowers I used black chiffon for the leaves, felt-fabric in the stems, metal leaf and pearl beads and chains..

“Hayatın en büyük mutluluğu, sevilmek olduğuna inanmaktır; kendimiz için ya da daha doğrusu, kendimize rağmen sevilen.”...Victor Hugo…

“The greatest happiness of life is the conviction that we are loved; loved for ourselves, or rather, loved in spite of ourselves.”…Victor Hugo…

..Sevgilerimle.. With love..

P.S: Aynı kumaştan dikilmiş bir başka bluz için bir sonraki postu bekleyin lütfen../ Please wait for the next post for another blouse sewn up from the same fabric..

… TO BE CONTINUED…  🙂

Photos Shooting: Dokas

Sewing & Design; Striped Tunic with Applique Flowers : AD (adhandmade)

Tights (Leggings): Colzedonia

Sunglasses: Mango

Glove:  Pologarage

  Boots: Mammamia

Location: Hüdavendigar Kent Park, Mihraplı Masque,… Bursa/TURKEY…

Mihraplı Masque,…. Bursa/TURKEY….

Mihraplı Masque….Bursa/TURKEY….

About adhandmade

I'm in love with handmade, handicrafts .. Especially sewing and knitting .. Also fashion and styling .. My motto is "Elegance is the only beauty that never fades".....Audrey Hepburn....
Bu yazı Dikiş (Sewing), DIY içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

19 Responses to Applique Flowers Dancing With Lines

 1. Very compliment dear , this work are excellent. 😍

  Liked by 1 kişi

 2. 2018 e senin ile girmek ❤❤ eldivenlerin sapkam hediye paketlerin ajandam yanibasimda ❤🙈😘😘😘😘

  Liked by 2 people

 3. kethuprofumo dedi ki:

  Terrific! Great job and it fits you well! 🙂

  Liked by 3 people

 4. Funda dedi ki:

  Muhteşem…..Bir camı bu kadar mı muhteşem görünür….Tek kelime ile muhteşem….

  Bluzun tarzı ve renkleride çok iyi örtüşmüş panoromik görüntüyle….Bakmaya doyamıyorum….

  Liked by 3 people

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.