Blogger Recognition Award & Blogger Appreciation Award


İki Ödül İçin Bir Post, / One Post for Two Award

Bu iki ödül için beni aday gösterdiği için Arohii ( Joie de Vivre) bloğa çok teşekkür ederim.. İlgili post için tıklayınız.. Sizde onun moda, yaşam, stil ile ilgili boğunu ziyaret ederseniz, seveceğinizi umuyorum.. O ve bloğu çok canayakın ve sevimli.. Bu post için biraz geç kaldım gerçi.. 🙂

I was nominated by Arohii ( Joie de Vivre), here on feb 6 2016 for Blogger Recognition Award and Blogger Appreciation Award. Thank you  Arohii ( Joie de Vivre). You should visit her blog, I’m sure you’ll like. Her blog is charming and friendly. I was a little late for this post though, sorry. 🙂

Birinci Ödül / First Awards

blogger_recognition_award

Bu ödül sanırım Eve Estells tarafından , bloggerlar arasında iletişimi sağlamak amacıyla iyi niyetle hayata geçirilmiş.. Kurallar ise aşağıda belirtildiği gibi..

The Blogger Recognition Award probably was founded by Eve Estells. This award was created with such a great intentions to make a connection between bloggers to help each other. Also she set a few requirements (numbered rules below) to receive this award.

Rules for this award :

 1. Thank the person who nominated you and provide a link to their blog..                    –Aday gösteren bloğa teşekkür edip, bu bloğa link verin.
 2. Provide a link to the award creator..                                                                                     –Ödülün yaratıcısına link verin.
 3. Attach the award to your post..                                                                                             -Ödül logosunu postunuza ekleyin.
 4. Nominate fifteen other bloggers, excluding yourself and the person who nominated you..                                                                                                                                             –Sizde 15 blog aday gösterin.
 5. Write a brief story of how you started your blog..                                                 –Bloğunuza nasıl başladığınızı anlatın
 6. A piece or two of advice to new bloggers..                                                                           –Yeni bloggerlara iki tavsiye önerin.
 7. Comment on the blogs you have named here to let them know you have nominated them..                                                                                                                                           –Aday bloglarınıza, adaylıklarını bildiren yorumlar bırakınız.

How I started my blog…

Dikiş ve örgüye olan merak ve sevgim ve yaratıcı bir ruh.. İşte benim bloğumun başlangıç noktası.. / Sewing, knitting and curiosity and love of fashion.. Creative a spirit..That’s starting point of the my blog.. 🙂

Tips for new bloggers:

 1. To be friendly and original..                                                                                                 –Samimi ve özgün olmak..
 2. I think, page layout should not be too complicated and it should be simple and aesthetic..                                                                                                                                   -Bence bloglarda sayfa düzenleri çok karışık olmamalı sade ve estetik bir anlayışla oluşturulmalı..

My nominees for this award are…

 1. Xandra
 2. Duygu
 3. Joann
 4. The Wanderlust Keeper
 5. agenda19892010
 6. Voulaah
 7. Vale Mais
 8. italianpanti
 9. Charme Haut
 10. Cleyton Santana
 11. SeçkinAltınkaya
 12. Ceylanblt
 13. missmanuella
 14. esoes
 15. Simona


İkinci ödül / Second Award

Blogger_appreciation_Award

Bu ödül mesleği bir öğretmen olan Charles tarafından başlatılmış.. Bu onur için Charles’ a teşekkür ederiz.. Bu ödül Blogger Appreciation Award.. Buradan check edebilirsiniz..

The second Award is a special award since it is started by one of a very wise and learned blogger who is a teacher by profession.  It is a wonderful gift so Thank you bunches, Charles. This award is Blogger appreciation Award. check it here.

The Rules of the Award:

 1. Thank the blogger who nominated you, link back to their site.                                     Aday gösteren bloğa teşekkür edip, onun bloğuna link veriniz.
 2. Write a paragraph of something positive about yourself.                                       Kendiniz hakkında olumlu bir paragraf yazınız.
 3.  Nominate and notify as many bloggers as you wish.                                                     Aday olarak istediğiniz kadar sayıda blog gösteriniz.
 4.  Use the award image.                                                                                                    Postunuza ödül logosunu ekleyiniz.

Something Positive about myself :

I’m intersded in creative, artistic activities and all kinds of technology.. I love creative and positive people../ Estetik, yaratıcı, her türlü sanatsal faaliyete ve teknoloji meraklısı biriyim.. Positive ve yaratıcı insanları seviyorum..

My nominees for this award are all the bloggers who follow me..

Thank you very much. With Love…

About adhandmade

I'm in love with handmade, handicrafts .. Especially sewing and knitting .. Also fashion and styling .. My motto is "Elegance is the only beauty that never fades".....Audrey Hepburn....
Bu yazı Ödüller (Awards) içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Blogger Recognition Award & Blogger Appreciation Award

 1. pamir dedi ki:

  congrats!!

  Liked by 1 kişi

 2. Arohii dedi ki:

  😍congratulations dear!!

  Liked by 2 people

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.