Tricot Tunic with Paisley Pattern (Şal Desenli Triko Tunik)


Tricot Tunic With Paisley Pattern, Sewing by adhandmade

Çarpıcı bir desen, ön kısmında dikkat çeken ince pililer ve bol bir devrik yaka.. Elbise olarak kullanıldığı gibi pantolon ya da tayt üstünede çok yakışıyor.. Kemer takılarak kullanıldığında da çok şık duruyor.. Tuniğin dikildiği triko kumaşta şal deseninden esinlenilmiş.. Şal desenine kravatlardan, gömleklerden, pijamalara kadar pek çok yerde rastlamak mümkün.. Dönem dönem pek çok modacı bu desene koleksiyonlarında yer vermekte.. Gerek etnik gerek modernize olmuş haliyle karşımıza çıkmakta ve pek çok ünlünün üzerinde de görmekteyiz değişik tasarımlarda..

A striking pattern, the slimline pleat on the front, and an overturned collar.. It use as dress, and it looks great on pants or tights too.. It’s also very stylish when used with a belt.. The fabric that the tunic is sewn consists of paisley pattern.. It is possible to find paisley patterns in many places, from ties to shirts to pajamas.. A lot of fashion designers from time to time have been use this pattern on their collection.. And it is possible to see many celbrity names , dressed with both ethinic or modernized paisley pattern in different designs..

Tricot Tunic With Paisley Pattern, Sewing by adhandmade

Tricot Tunic With Paisley Pattern, Front&Rear View & Patterns

…Şal Deseni Tarihçesi…

Bu desene şal deseni diyor olmamız da elbette boşuna değil. Orjinal adı buta veya boteh olan bu sembol binlerce yıl önce bugünkü İran ve Hindistan-Pakistan sınırını aşan Keşmir bölgesi arasında bir yerde ortaya çıkmış.. 1800’lerde Keşmir Prenslerinin British East India Co. subaylarına hediye olarak vermesi ve bunların İngiliz subaylar tarafından sevgililerine gönderilmesi ile bu desende ki şalların Avrupa’ ya girmesi başlamış oldu.. Napolyon‘un Mısır’ı fethetmesiyle bir süre sonra  Hindistan‘da Keşmir yakınlarında subaylarını konumlandırması sonucu onlarda bu şalların cazibesine kapıldılar.. Napolyon’un karısı Josephine tarafından da büyük bir talep gören ve stoklanmaya başlamasıyla 1800’lerin başlarında Avrupa’da bu desen şal isteği  bir çılgınlık haline dönüştü.. Bu çılgınlık kaşmir şalların Hindistan’dan Avrupa’ya ihraç yolunu başlatmış.. Böylece ünlü olan bu motife şal deseni denildiği söylenmekte..

İngilizce’de “Paisley” ismiyle özdeşleşmiş olması ise kaşmir şal taleplerine yetişmek için İskoçya’nın Paisley kentinde kurulan atölyelere dayanıyor.. İskoçya’nın Paisley kasabası 19.yüzyılın başlarında Norwich ve Edinburg’u şal üretiminde gölgede bıraktı..

Desenin tasarım kökeniyle ilgili de  sayısız hikaye var..  Görünen o ki, bu deseni çok seven ve kullanan hemen hemen her kültür ondan kendine pay çıkarmış.. Gözyaşı damlasından esinlenerek çizildiğine inananlar da var, yukarı doğru uzadıkça incelen servi ağacına benzetenler de, ying-yang, lotus ya da mangoya da.. Hindistan’da, ülkedeki bir nehri sembolize ettiğine inanılıyor, Mezopotamya’da ise bereketi simgeleyen kozalakları..

PAISLEY PATTERN

 …The History of Paisley Pattern…

The symbol sprang up millennia ago, somewhere between present-day Iran and the Kashmiri region straddling the Indian-Pakistani border.. Shawls started infiltrating Europe in the late 18th century, when Kashmiri princes began including British East India Co. officers in their ritual shawl-giving. The English officers sent the shawls home to their sweethearts, who clamored for more. Fresh from conquering Egypt and next sniffing around India, many of Napoleon’s officers found themselves stationed near Kashmir and similarly tempted by the shawls. Napoleon’s wife Joséphine began stockpiling paisleys, and by the early 1800s, European desire for paisley had intensified into frenzy..

The next phase of paisley’s evolution reads like any technology race, a deadly serious battle for market share wreathed in bobbing exotic boteh. The town of Paisley, Scotland, eclipsed Norwich and Edinburgh in shawl production in the early 19th century, thanks to pattern piracy, fast-evolving labor structures, and early adoption of the Jacquard loom. (The latter device automated the manipulation of weft and warp threads necessary to produce complex patterns. It was a total game-changer in textile production.. Paisley-the-Town’s dominance in shawl production explains how the boteh pattern got renamed “paisley” throughout the Western world. (Europeans also used
 the word paisley interchangeably with shawl—as in, “Gertrude, your paisley is crooked.”) The pattern acquired other nicknames and associations in its migration westward: The French called it at one point “tadpole,” the Viennese, “little onion.” Quilters gave the pattern their own tender nicknames: “Persian pickles” from the Americans, “Welsh pears” from the Welsh.

Although it was originally called buta or boteh, meaning “flower,” in paisley people have seen resemblances to a lotus, a mango, a leech, a yin and yang, a dragon, and a cypress pine.. Apparently, almost every culture that loves and uses this pattern shares it with itself.. In India, a river in the country is believed to symbolize.. And in Mesopotamia, is believed symbolize conifer representing abundance..

Tricot Tunic With Paisley Pattern, Sewing by adhandmade

 

Tricot Tunic With Paisley Pattern, Sewing by adhandmade

…Stil İpuçları…Style Tips…

 • Üzerinizde şal deseni gibi karışık desenli bir giysi varken aksesuarları sade kullanmakta fayda var, göz yormamak için.. 🙂

If there is a mixed patterned garment like a shawl on you, it is useful to use accessories simply.. Thus no image pollution.. 🙂

 •  Her ne kadar günün trendlerinde desenleri birbirleriyle karıştırmak moda olsa da, bu tür desenler fazla iddialı olduklarından başka desenlerle kullanmaktan kaçınmak gerekiyor..

Although it is fashionable to mix patterns with each other in the trends of the day, it is necessary to avoid using these patterns with other patterns as they are more ambitious.

 • Bu desen, tulum ve pantolon gibi parçalarda da çok şık durmakta..

Furthermore  this pattern is very elegant in pieces such as pants and overalls too..

Tricot Tunic With Paisley Pattern, Sewing by adhandmade

Tricot Tunic With Paisley Pattern, Sewing by adhandmade

Tricot Tunic With Paisley Pattern, Sewing by adhandmade

Photos Shooting: Dokas

Sewing Tunic: adhandmade

Sunglasses: Mango

Pantyhose : Penti

Boots: Kdnc

Bahar aylarındayız.. Ama hava hala soğuk.. Bu tuniğin üzerine de bazen bir şeyler giymek gerekiyor.. İşte, kombini tamamlamak için bu tunik üzerine ben ne giydim? Merak ediyorsanız, bir sonraki yazıyı bekleyin, lütfen!!

Handmade Knittted Cardigan by adhandmade (Spring Buds)…To see this handmade knitted cardigan, wait my next post please!!

We are in the spring .. But the weather is still cold .. It is necessary to wear something on top of this tunic at sometimes.. Well, what did I dressed on this tunic to complete my styling?.. If you are wondering, wait my next post, please!!

… TO BE CONTINUED… 

🙂

(Click to continue)

…Sevgilerimle.. With love…

About adhandmade

I'm in love with handmade, handicrafts .. Especially sewing and knitting .. Also fashion and styling .. My motto is "Elegance is the only beauty that never fades".....Audrey Hepburn....
Bu yazı Dikiş (Sewing), DIY içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

29 Responses to Tricot Tunic with Paisley Pattern (Şal Desenli Triko Tunik)

 1. Jonathan Caswell dedi ki:

  Reblogged this on By the Mighty Mumford and commented:
  A PERFECT PAISLEY POST! 😀

  Beğen

 2. I love paisley designs and your tunic is really very beautiful! Have a wonderful day!

  Liked by 1 kişi

 3. niasunset dedi ki:

  Tunic hazır sanıyordum, gerçekten bravo size, çok şık bir takım çıkmış ortaya, desene bayıldım. Detaylarına da. Renkler, saçlarınızla da çok uyumlu olmuş. Moda sayfasına bakıyor gibiyim. Kutlarım sizi, Teşekkürler, sevgiler, nia

  Liked by 1 kişi

 4. Lana_SHON dedi ki:

  Great post! I love it!

  Liked by 1 kişi

 5. love it! keep posting please!

  Liked by 1 kişi

 6. voulaah dedi ki:

  Coucou
  Tu as vraiment du talent, j’aime toujours tes réalisations super joli et classe
  Merci du partage
  Bisous

  Liked by 1 kişi

 7. Hi dear, very very very delicius dress. Compliment for your selection ^.^
  Have a magnific location for your pictures. I like it ^.^ have a nice day ^.^

  Liked by 2 people

 8. Nilzeitung dedi ki:

  çok iş arkasında yetenek yerleştirilen çok olmalıdır !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!***}}}

  Liked by 1 kişi

 9. kethuprofumo dedi ki:

  Great! Timeless tunic! 🙂 And it fits you perfectly!

  Liked by 2 people

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.